Otváracie hodiny

Pondelok08.00 - 15.00
Utorok13.00 - 18.00
Streda08.00 - 15.00
Štvrtok08.00 - 15.00
Piatok08.00 - 10.00
 dentálna hygiena:
10.00 - 14.00

tel.: 0905 271 733

Zubné implantáty

Zubné implantáty

example2 Zubné implantáty sa v stomatológii používajú už od 70-tych rokov minulého storočia. Prudký rozvoj v tejto oblasti sa v posledných rokoch ustálil.

Drvivá väčšina v súčasnosti vyrábaných implantátov (v svetovom merítku) má tvar skrutky alebo cylindra (analóg zubného koreňa) a sú vyrobené z čistého titanu. Zubné implantáty sú dnes všeobecne uznané ako vysoko spoľahlivá medicínska metóda.

Funkcia zubného implantátu:

a) pilier pre imobilizáciu snímateľnej náhrady

example2example2example2example2
example2example2example2example2

b) pilier samostatnej korunky

example2example2example2example2

c) pilier mostíka

example2example2example2example2

d) podmienene snímatelná protéza nesená zubnými implantátmi

example2example2example2example2

example2 Pri správnom navrhnutí liečby, profesionálnom zavedení implantátov a kvalitnej protetickej rekonštrukcii chrupu, musia implantáty slúžiť pacientovi desaťročia. Toto je samozrejme podmienené pravidelnými kontrolami a pravidelnou návštevou dentálnej hygieničky (2x do roka). Slovné spojenie: "vaše telo neprialo implantát" je pre našu prax neprípustné, pretože tento mýtus väčšinou iba zakrýva iný problém alebo komplikáciu. Je dôležité vedieť komplikácie rozoznať a riešiť. Na našom pracovisku implantáty garantujeme, to znamená pri komplikácii (strate implantátu alebo nutnosti implantát odstrániť) pacient za implantát ani zákrok neplatí, alebo mu je nový implantát urobený zdarma. Pred vyrobením protetickej práce (napríklad mostíka alebo korunky) je vždy skontrolovaná pevnosť implantátu a stav okolitých tkanív, takže definitívna práca je s určitosťou fixovaná na zdravé a pevné implantáty.

U pacientov s vhodnými anatomickými podmienkami je zavedenie implantátu pomerne krátky a bezbolestný zákrok. Väčšinou postačuje lokálne znecitlivenie, podobné ako pri ošetrení zubných kazov alebo extrakcii zubov, ktoré zaručuje, že pacient počas zákroku necíti žiadnu bolesť.

Zavedenie implantátu do čeľustnej kosti trvá v priemere 20 minút a je menej traumatické ako obrusovanie zubov pri konvenčnej alternatíve, t. j. náhrade chýbajúceho zuba mostíkom. Po šetrnom zavedení implantátu do kostného lôžka sa začína vhojovací proces (Oseointegrácia).

Implantát je počas vhojovania buď prekrytý ďasnom (subgingiválne vhojovanie), alebo je do implantátu hneď fixovaný vhohovacia skrutka na vyformovanie ďasna, prípadne nadstavba s dočasnou korunkou (transgingiválne vhojovanie a/alebo okamžitá záťaž implantátu). O vhodnosti riešenia rozhodne lekár počas zákroku tak, aby nebolo ohrozené vhojenie implantátu. Implantát môžno zaviesť do kostného lôžka za priaznivých okolností aj ihneď po odstránení zuba (napr. keď je zub zlomený, alebo nie je možné zub endodonticky ošetriť). Táto takzvaná imediátna implantácia je výhodná pretože pacientovi šetrí čas a počet nutných zákrokov. Doba vhojovania implantátu (čas od zavedenia implantátu do momentu kedy bude implantát zaťažený protetickou prácou /korunkou, mostíkom/) závisí predovšetkým od celkového protetického riešenia, ako aj od kvality čeľustnej kosti. Táto doba je vo všeobecnosti 2 až 6 mesiacov.

V prípadoch kedy sú anatomické podmienky nevhodné alebo nedostačujúce musí predchádzať zavedeniu implantátov kostná augmentácia (dobudovanie kosti), v niektorých prípadoch sa robí zároveň so zavedením implantátov. Rozhodnutie o ďaľšom časovom postupe po zavedení implantátov je vždy v kompetencii ošetrujúceho lekára – implantológa. Implantológ pozná a vie najlepšie posúdiť a ohodnotiť všetky skutočnosti ošetrenia a popr. eliminovať akékoľvek možné komplikácie. Výber zubných implantátov ponúkajú na trhu viaceré firmy. Naše pracoviskol pracuje už niekoľko rokov s osvedčeným celosvetovo špičkovým implantologickým systémom Ankylos. Používame aj menej známe implantačné systémy nie však menej kvalitné ako Impladent firmy Lasak Praha, Cortex firmy Cortex dental implants a tiež implantáty slovenskej výroby Firmy Martikan.