Ošetrenia / Zubné ošetrenia

Zubné kazy

example2 Zubný kaz možno považovať za jednu z najčastejších civilizačných chorôb. V čase Rímanov bolo postihnutých cca 30%, v 19. storočí 90% a dnes nad 95% obyvateľstva.

Karies je strata zuboviny spôsobená bakteriálno-chemickými odvápňujúcimi a rozpúšťacími procesmi. Množstvo a zloženie slín sú ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú prostredie v ústach a tým rozšírenie karies. Zvýšené množstvo slín podmieňuje zriedenie a lepší odsun jedál. Zloženie slín má naproti tomu dôležitý význam pre neutralizovanie kyselín v ústnej dutine, pre antibakteriálny účinok a remineralizáciu. example2

Karies je označenie choroby, ktorá sa prejavuje bielymi odvápnenými zónami, hnedastými fľakmi na sklovine, tmavými sfarbeniami alebo defektami ("dierami") v zube. Rovnako môže byť príčinou pre uvoľnenie alebo stratu už existujúcich výplní.

Sprievodnými javmi pokročilého zubného kazu sú stále pretrvávajúce alebo sporadické bolesti a aj extrémna citlivosť zubov pri sladkých, horúcich alebo studených jedlách. Často sa však veľmi dlho neukazujú žiadne alebo len malé bolestivé symptómy.

Zubným kazom sú častejšie postihované horné zuby a na karies sú obzvlášť náchylné predovšetkým medzizubné priestory, vpadnutia v zubnom reliéfe a prechod zo zubnej korunky na zubný koreň.

Diagnóza zubného kazu

Okrem vymenovaných príznakov sa však zubný kaz môže určiť až pri stomatologickom vyšetrení, vizuálnym kontaktom pri svetle prostredníctvom sondy, alebo na röntgénovej snímke. Rozlišujú sa rôzne rozšírenia karies, týkajúce sa tak plošnej veľkosti na zube, ako aj hĺbky do vnútra zuba. Existujúce poškodenia sa musia mechanicky vyčistiť a terapeuticky ošetriť.

example2

Transiluminácia

Zisťovanie zubného kazu pomocou špeciálneho studeného oranžového svetla.

Terapia pri zubnom kaze

Podľa rozšírenia, lokalizácie a vážnosti obrazu karies máme rôzne možnosti, ako zub od kazu "oslobodiť" a opäť vytvoriť jeho formu a funkciu. Ak je to možné, tak sa ložisko karies odstránime pomocou zubnej vŕtačky. Až na výnimky pri čisto povrchových defektoch, vám lokálne znecitlivíme zubný nerv (anestézia).

Pri zubnom kaze v blízkosti nervu sú často potrebné nákladné zákroky. Ak by bolo nervové tkanivo už v nejakej forme postihnuté, tak si terapia ako prvé vyžaduje odstránenie zubného nervu s následnou výplňou koreňového kanálika (výplň zubného koreňa). Vzniknutý defekt zubnej korunky sa príslušne ošetrí podľa jeho rozšírenia a polohy. Stabilita zuba, funkčnosť žuvania a estetika musia byť znovu uspokojivo vytvorené. K tomu sú k dispozícii rôzne plastické, najprv formovateľné alebo liate predformované výplňové materiály.

Každá forma ošetrenia zubného kazu a všetky materiály majú svoje výhody a nevýhody. Radi vám odborne poradíme ohľadom medicínsky možného, zmysluplného ošetrenia.