Ošetrenia / Zubné ošetrenia

Koreňové výplne - Endodontické ošetrenie

example2 Ošetrenie koreňového kanálika alebo endodontické ošetrenie je zákrok vykonávaný zubným lekárom na zube, pri zápale zubnej drene alebo zápale zubného lôžka. Cieľom je vyčistenie kanálika od zapálených tkanív a baktérií, dezinfekcia kanálika a jeho hermetické zapečatenie. Endodontické ošetrenie je často jediná možnosť záchrany zuba pred vytiahnutím. Jedná sa o časť stomatológie, ktorá je veľmi náročná na techniku ale aj na čas.

Zubná dreň je riedke tkanivo, obsahujúce cievy a nervy, ktoré sa nachádzajú vo vnútri zuba a v koreňových kanálikoch. Tieto zub udržujú živý a citlivý. Keď sa zubná dreň poškodí, reaguje zápalom, bolestivosťou alebo opuchom. Zub môže niekedy bezbolestne odumrieť, pričom odumretá zubná dreň môže tiež vyvolať zápal a bolestivosť. Úlohou endodoncie je bezbolestné odstránenie poškodenej zubnej drene a zaplnenie koreňových kanálikov. K endodontickému ošetreniu dochádza keď zubný kaz prenikol k nervu a začal poškodzovať jeho štruktúru. Nerv nemá schopnosť obrany, a preto pri vplyve baktérií zubného kazu odumiera.

example2 V ambulancii VV dent s.r.o je endodontické ošetrenie vykonané pri lokálnom znecitlivení, teda bezbolestne. Apexlokátor je elektrický prístroj, ktorý meria presnú dľžku pracovného nástroja. Endodonticky ošetrený zub už nie je vyživovaný zvnútra cievou ako predtým, mení sa jeho elasticita, a tým sa stáva krehkejším k zlomeniu. Dochádza i k stmavnutiu zubu (estetický problém), to všetko sú dôvody pre ktorý Vám odporučame iné riešenie, ako kompozitnú výplň zubu. Spevnenie zubu čapovou nadstavbou a následná rekonštrukcia keramickou korunkou zabezpečia zubu dlhodobú stabilitu, ochranu pred vznikom zubného kazu a vyriešia aj estetický problém.

Postup

  1. Príprava endodontického ošetrenia
  2. Odstránenie kazu, ktorý je najčastejšou príčinou vzniku zápalu drene
  3. Otvorenie dreňovej dutiny (lek. trepanácia)
  4. Odstránenie zubnej dreňe z dreňovej dutiny 
  5. Rozšírenie vchodu do koreňových kanálikov, ktoré bývajú užšie ako samotný kanálik
  6. Odstránenie zubnej drene z koreňového kanálika (lek. exstirpácia)
  7. Rozšírenie koreňového kanálika a zároveň odstránenie infikovanej zuboviny, pri tomto kroku je kanálik často vyplachovaný dezinfekčnou látkou
  8. Zaplnenie koreňového kanálika tesnou výplňou